Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Aby zdecydować dobrze, trzeba zgromadzić wiele informacji o wymarzonym kierunku. Zrobiliśmy to za Ciebie! Zestawiliśmy najistotniejsze dane o ratownictwie medycznym. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest ratownictwo medyczne, jak przebiegają studia na tym kierunku, z czego pisze się prace dyplomowe oraz jakie zawody można wykonywać po ukończeniu ratownictwa medycznego. Dzięki tym informacjom, będziesz potrafił ocenić, czy warto studiować ratownictwo medyczne! 

Ratownictwo medyczne jako dziedzina studiów

Studia o ratownictwie medycznym to dużo nauki. Wydaje się, że każdy wie, o czym można się uczyć na tym kierunku, jednak warto poznać kilka bliższych informacji!

Ratownictwo medyczne to studia, umożliwiające poznanie zasad udzielania fachowej pomocy doraźnej, realizowanej aby ratować życie i zdrowie ludzi w razie nagłych wypadków i zachorowań.

Ratownictwo medyczne można studiować na studiach pierwszego oraz drugiego stopnia. Należy pamiętać, że nie jest to kierunek lekarski, a uprawnienia ratownika medycznego nie są takie same, jak uprawnienia lekarza.

Predyspozycje, cechy charakteru i specjalne umiejętności, pomocneu naratownictwie medycznym

Określenie szczególnych cech charakteru, które mogą sprawić, że na ratownictwie medycznym poczujesz się jak w domu jest dość trudne. Nie można przecież jednoznacznie określić, jakie przymioty mogą pomóc w studiowaniu, wydaje się jednak że studia w zakresie ratownictwa medycznego często wybierają ludzie, którzy charakteryzują się cechami takimi jak: odporność na stres, determinacja, błyskawiczne decydowanie, chęć pomagania, silna wola oraz świetne zdrowie. Jeśli odnajdujesz siebie w tej liście, to znak, że być może ratownictwo medyczne to kierunek dla Ciebie!

Najlepsze możliwości studiowania

Wybór kierunku studiów to tylko część decyzji. Pozostaje jeszcze zdecydować się na konkretną uczelnię i miasto. Z pewnością pojawią się dylematy i pytania, czy lepsza będzie publiczna uczelnia, czy niepubliczna, czy lepiej wyrwać się z domu i rozpocząć samodzielne życie, czy też pozostać w okolicy. Rozstrzygając te kwestie warto mieć do dyspozycji wartościowe informacje, niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad studiami licencjackimi, magisterskimi, czy podyplomowymi!

Przebieg studiów na kierunku ratownictwo medyczne

Kierunek ten nie różni się zasadniczo od innych dyscyplin. Wielu kandydatów zaciekawionych jest przedmiotami, które pojawią się na studiach. W końcu na uczelni nie będziesz się uczyć wszystkiego – od matematyki do historii – tak jak w szkole średniej. Pojawi się za to mnóstwo specjalistycznych przedmiotów, takich jak: wychowanie fizyczne, traumatologia narządów ruchu, farmakologia, intensywna terapia czy medycyna ratunkowa. Te wszystkie dziedziny pozwolą Ci bardzo dokładnie poznać ratownictwo medyczne. 

Zwieńczeniem studiów jest zwykle proces przygotowywania pracy dyplomowej oraz jej obrona. Jesteś ciekawy, jakie są tematy prac dyplomowych na ratownictwie medycznym? Wybraliśmy cztery przykładowe obszary tematyczne, które są przedmiotem opracowań dyplomowych:

  • Nagłe zatrzymanie krążenia w hipotermii
  • Zaostrzony atak astmy u pacjenta z astmą alergiczną
  • Odmrożenia, postępowanie przedszpitalne i dalsze leczenie
  • Postępowanie w przypadku zatrucia tlenkiem węgla

Umiejętności, które zdobędziesz po ukończeniu ratownictwa medycznego

Ratownictwo medyczne to studia, które przygotowują do bardzo konkretnych zadań. Po ich ukończeniu będziesz mógł pochwalić się przyszłemu pracodawcy umiejętnościami takimi jak: udzielanie fachowej pomocy ofiarom wypadków, udzielanie fachowej pomocy w wypadku nagłych zachorowań, stosowanie przepisów prawa z zakresu ratownictwa medycznego, współpraca ze służbami w miejscu wypadku lub katastrofy, wykonywanie podstawowych procedur ratujących życie lub zdrowie.

Praca po studiach na kierunku ratownictwo medyczne

Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo zmienny i dynamiczny. Nie sposób przewidzieć, jaka dokładnie będzie rzeczywistość za kilka lat. Warto zastanowić się, czy wybrać ogólną dziedzinę wiedzy, która umożliwia łatwe zmiany branży, czy też zainwestować w specjalistyczną wiedzę i umiejętności, gwarantujące znalezienie się w wąskim gronie ekspertów. Absolwenci ratownictwa medycznego wybierają bardzo często pracę w lotniczym pogotowiu ratunkowym, pracę w zespole wyjazdowym pogotowia ratunkowego, uczenie w ramach kursów pierwszej pomocy, dalsze kształcenie w zawodach medycznych lub pracę w szpitalnym oddziale ratunkowym.