Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Aby zdecydować dobrze, trzeba zgromadzić wiele informacji o wymarzonym kierunku. Zrobiliśmy to za Ciebie! Zestawiliśmy najistotniejsze dane o kierunku lekarsko-dentystycznym. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest kierunek lekarsko-dentystyczny, jak przebiegają studia na tym kierunku, z czego pisze się prace dyplomowe oraz jakie zawody można wykonywać po ukończeniu kierunku lekarsko-dentystycznego. Dzięki tym informacjom, będziesz potrafił ocenić, czy warto studiować kierunek lekarski! 

Charakterystyka kierunku lekarsko-dentystycznego jako dziedziny studiów

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym to dużo nauki. Wydaje się, że każdy wie, o czym można się uczyć na tym kierunku, jednak warto poznać kilka bliższych informacji!

Od pewnego czasu kierunek ten nazywany jest dentystycznym. Kiedyś używało się nazwy stomatologia. W czym tkwi różnica? To bardzo proste, „stoma” to po grecku usta, a „dens” to ząb po łacinie.

Studia są jednolite, czyli tytuł uzyskany po ich zakończeniu jest równy tytułowi magisterskiemu. Nie pisze się też pracy dyplomowej. Trzeba jednak zdać egzamin państwowy.

Predyspozycje, cechy charakteru i specjalne umiejętnościpomocne na kierunku kierunek lekarsko-dentystycznym

Określenie szczególnych cech charakteru, które mogą sprawić, że na kierunku lekarsko-dentystycznym poczujesz się jak w domu jest dość trudne. Nie można przecież jednoznacznie określić, jakie przymioty mogą pomóc w studiowaniu, wydaje się jednak że studia w zakresie kierunku lekarsko-dentystycznego często wybierają ludzie, którzy charakteryzują się cechami takimi jak: odpowiedzialność, dokładność, precyzja, dobre zdrowie, zdolności manualne oraz cierpliwość. Jeśli odnajdujesz siebie w tej liście, to znak, że być może kierunek lekarsko-dentystyczny to kierunek dla Ciebie!

Możliwości studiowania

Wybór kierunku studiów to tylko część decyzji. Pozostaje jeszcze zdecydować się na konkretną uczelnię i miasto. Z pewnością pojawią się dylematy i pytania, czy lepsza będzie publiczna uczelnia, czy niepubliczna, czy lepiej wyrwać się z domu i rozpocząć samodzielne życie, czy też pozostać w okolicy. Rozstrzygając te kwestie warto mieć do dyspozycji wartościowe informacje, niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad studiami licencjackimi, magisterskimi, czy podyplomowymi!

Tutaj sprawdzisz, gdzie możesz studiować stomatologię

Przebieg studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym

Kierunek ten nie różni się zasadniczo od innych dyscyplin. Wielu kandydatów zaciekawionych jest przedmiotami, które pojawią się na studiach. W końcu na uczelni nie będziesz się uczyć wszystkiego – od matematyki do historii – tak jak w szkole średniej. Pojawi się za to mnóstwo specjalistycznych przedmiotów, takich jak: wychowanie fizyczne, histologia z embriologią, fizjologia, immunologia czy mikrobiologia jamy ustnej. Te wszystkie dziedziny pozwolą Ci bardzo dokładnie poznać kierunek lekarski. 

Umiejętności, które zdobędziesz po ukończeniu kierunku lekarsko-dentystycznego

Kierunek lekarsko-dentystyczny to studia, które przygotowują do bardzo konkretnych zadań. Po ich ukończeniu będziesz mógł pochwalić się przyszłemu pracodawcy umiejętnościami takimi jak: diagnozowanie chorób jamy ustnej, leczenie zębów, dziąseł i jamy ustnej, komunikowanie się z pacjentami, stosowanie leków stomatologicznych, stosowanie nowoczesnych technik leczenia.

Praca po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym

Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo zmienny i dynamiczny. Nie sposób przewidzieć, jaka dokładnie będzie rzeczywistość za kilka lat. Warto zastanowić się, czy wybrać ogólną dziedzinę wiedzy, która umożliwia łatwe zmiany branży, czy też zainwestować w specjalistyczną wiedzę i umiejętności, gwarantujące znalezienie się w wąskim gronie ekspertów. Absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego wybierają bardzo często prowadzenie własnego gabinetu dentystycznego, pracę w placówkach ochrony zdrowia, rozwój naukowy i praca nad doktoratem, nauczanie studentów lub specjalizację w jednej z wielu dziedzin stomatologii.