Absolwent medycyny to człowiek, który ma bardzo szerokie perspektywy zdobycia pracy, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Chwila, w której znajdzie zatrudnienie to jednak nie koniec jego naukowych zmagań. Warto też zaznaczyć, że zarobki lekarza medycyny bez specjalizacji i statusu rezydenta nie zachęcają do podjęcia studiów medycznych, które wszak nie należą do łatwych. Niezależnie od tego, czy zdobędzie rezydenturę, czy też będzie pracował w ramach normalnej umowy o pracę lub zdecyduje się na utworzenie jednoosobowej firmy, musi podjąć dalsze kształcenie. Dopiero z chwilą zdobycia specjalizacji może w pełni, bez nadzoru, za godne pieniądze realizować swoją lekarską misję. Zatem, patrząc realnie, do studiów medycznych należy doliczyć jeszcze kilka lat okresu, w którym zdobywa się doświadczenie niezbędne do uzyskania specjalizacji.
Jak przygotować się i aplikować na Kierunek lekarski?
Przygotowanie do aplikowania na studia medyczne należy rozpocząć już na początku szkoły średniej, tak by osiągnąć na rozszerzonej maturze z wybranych przedmiotów najlepsze możliwe wyniki. Gdy oceny z egzaminu dojrzałości z jakiegoś powodu nie pozwalają na uzyskanie indeksu, wielu maturzystów decyduje się na poprawkę matury kolejnego roku. Taka determinacja jest raczej niespotykana w wypadku wyboru innych kierunków studiów.
Co może zaskoczyć młodego medyka na pierwszym semestrze?
Wykształcenie lekarza medycyny to jedno z najbardziej kosztowych przedsięwzięć edukacyjnych. Szacuje się, że jeden semestr na medycynie kosztuje podatnika kilkadziesiąt tysięcy złotych. W jaki sposób wydawane są te pieniądze? Przede wszystkim na zajęcia w laboratoriach, które realizowane są przy użyciu specjalistycznego i zaawansowanego technicznie sprzętu badawczego. Student medycyny odbywa także zajęcia w prosektorium i w szpitalach klinicznych, gdzie poznaje specyfikę pracy na poszczególnych oddziałach. Studia na tym kierunku to także konieczność przeczytania oraz zapamiętania niezliczonej ilości informacji z zakresu anatomii, biochemii, farmacji, fizjologii oraz innych niezbędnych w pracy lekarza informacji. Studenci mówią często, że medycyna to jedna wielka, pięcioletnia, nieustająca sesja egzaminacyjna, a ilość kolokwiów i wejściówek liczona bywa dziesiątkach tygodniowo.
Jakie są uwarunkowania pracy absolwentów Kierunku lekarskiego w Polsce?
Gdyby zbadać stereotypy dotyczące zawodu lekarza oraz służby zdrowia okazałoby się, że obraz medyka w oczach przeciętnego mieszkańca Polski nie byłby zbyt korzystny. Dlaczego tak jest, skoro lekarz ślubuje ratować ludzkie życie i zdrowie, a studia medyczne oraz codzienna praca z pacjentami, wymaga tak wielu poświęceń? Zakłady opieki zdrowotnej borykają się z brakiem środków na leczenie pacjentów. Różnice w zarobkach personelu medycznego bywają ogromne, w zależności od miejsca pracy, zamożności samorządu, czy specjalizacji. Społeczeństwo wydaje się być oburzone, gdy widzi lekarzy protestujących, by uzyskać podwyżki, ponieważ w powszechnej opinii lekarze zarabiają wielokrotności średniej krajowej. Powyższe problemy bardzo często przekładają się na jakość pracy szpitali i poradni. Niestety trzeba też zauważyć, że przedstawiciele zawodów medycznych mają czasem problemy z komunikacją międzyludzką i nawet przy najlepszych intencjach, fachowości procesu leczenia, uchodzą za ludzi grubiańskich i opryskliwych. Polska jest niestety krajem paradoksów. Z jednej strony każdy pacjent chciałby leczyć się u doktora House’a M.D., a z drugiej strony potrafi pobić lekarza za zwrócenie uwagi na konieczność utrzymania higieny osobistej.
Studia na Kierunku lekarskim to prawdziwa jazda po bandzie. W ciągu pięciu lat student musi opanować anatomię człowieka, fizjologię, farmację, histologię czy immunologię, nie wspominając o rozległej wiedzy o chorobach i ich diagnostyce. Do tego student w trakcie nauki musi poznać warunki i specyfikę pracy praktycznie wszystkich jednostek medycznych szpitala klinicznego, zdawać egzaminy i zaliczenia w laboratoriach, prosektorium oraz na salach operacyjnych. Jako przedstawiciel nauk ścisłych musi także wykazać się talentem humanistycznym, w czasie zdobywania zaliczeń z przedmiotów takich jak bioetyka, łacina, czy filozofia.
Dostać się na Kierunek lekarski i utrzymać się
Wszechstronność kształcenia medycznego oraz bardzo wysokie wymagania intelektualne stawiane studentom medycyny to główna przyczyna studenckich porażek. Niestety, w wypadku tego kierunku samo uzyskanie indeksu nie stanowi jeszcze gwarancji na uzyskanie dyplomu lekarza medycyny. Znaczna ilość studentów pierwszego i drugiego roku nie utrzymuje upragnionego dyplomu, ponieważ w trakcie studiów nie jest w stanie zdać na czas wszystkich wymaganych egzaminów.
Nadal chcesz zostać lekarzem? – Sprawdź gdzie studiować medycynę?
Nierzadko okazuje się też, że mimo najlepszych chęci i zdolności adept nauk medycznych nie jest w stanie wytrzymać zajęć w prosektorium.
Możliwości i konieczność rozwoju absolwentów Kierunku lekarskiego
Zawód lekarza w dzisiejszych warunkach daje bardzo atrakcyjne perspektywy pracy, przy założeniu, że wyspecjalizowanie się zajmie niewiele czasu. Warto przemyśleć oferty pracy za granicą, przy dobrej znajomości języków obcych można bardzo szybko uzyskać kolejne szczeble rozwoju zawodowego i zdobyć niezwykle istotne w zawodach medycznych doświadczenie. Ciekawą ścieżką kariery jest także osadzenie się w świecie akademickim. Bardzo wiele opinii potwierdza, że doktorat w zakresie nauk medycznych jest względnie łatwą zdobyczą, a kariera akademicka w połączeniu z praktykowaniem medycyny to świetny sposób, by realizować się, jako naukowiec, zdobywając jednocześnie uznanie pacjentów.
Lekarz w biznesie
Jedną z opcji kariery zawodowej, po ukończeniu studiów, medycznych jest także rezygnacja z czynnego uprawiania zawodu lekarza, na rzecz zatrudnienia się w sektorze gospodarczym branży medycznej, w działach handlowych i rozwojowych korporacji związanych z ochroną zdrowia. Zarówno przemysł farmaceutyczny, jak i branża wytwórcza sprzętu medycznego potrzebuje kompetentnych fachowców. Rezygnacja z praktykowania medycyny nie zawsze oznacza, w tym wypadku zmniejszenie zarobków.
Kierunek lekarski realizowany na akademiach lub uniwersytetach medycznych nie bez przyczyny postrzegany jest jako prestiżowy i niezwykle trudny. Wystarczy spojrzeć na ilość kandydatów na jedno miejsce oraz odsiew studentów po pierwszej i drugiej sesji egzaminacyjnej. Do tego trzeba zauważyć, że studia na Kierunku lekarskim wymagają nie tylko dobrej pamięci i innych walorów intelektu, ale także odporności na stres, racjonalności, gotowości do poznawania anatomii w prosektorium, żelaznego zdrowia i do tego wszystkiego – pewnej dozy humanizmu, która będzie gwarancją ludzkiego traktowania pacjentów.
Rekrutacja na Kierunek lekarski – kropla drąży skałę
Jak już można się zorientować studia lekarskie nie są pisane wszystkim. Aplikacja do wybranej akademii bądź uniwersytetu medycznego wymaga doskonałego przygotowania na poziomie rozszerzonym z przedmiotów przyrodniczych, takich jak biologia, chemia czy fizyka. Ważna jest także znajomość języków obcych. Wielu kandydatów w obliczu pierwszej porażki rekrutacyjnej wybiera inny kierunek, by po poprawieniu wyników matury po roku jeszcze raz zmagać się o przyjęcie na wymarzone studia. Warto pochwalić taką postawę, o ile jest ona zakorzeniona w realnej ocenie możliwości intelektualnych kandydata. Niestety większość ludzi, którzy dostali się na studia lekarskie prześlizgując się przez próg rekrutacyjny odpada w pierwszej sesji.
Kierunek lekarski – studia z rozmachem
Studia lekarskie są jednymi z najbardziej kosztownych studiów, zajęcia na sali wykładowej to jedne z nielicznych godzin dydaktycznych, w czasie których student jedynie słucha i przyswaja wiedzę podaną przez belfrów. Większość zajęć wymaga wręcz tytanicznej pracy studentów. Laboratoria, ćwiczenia kliniczne, wizyty na oddziałach, samodzielne wykonywanie zabiegów i procedur medycznych pod okiem opiekunów to chleb codzienny studentów kierunku lekarskiego. Studia lekarskie same w sobie są świetnym filtrem, którego zadaniem jest wyeliminować z grup dziekańskich studentów mniej odpornych na stres… ludzie, których paraliżują nerwy, nie są bowiem w stanie przejść przez egzaminy i zaliczenia.
Lek. med. i co dalej?
Po ukończeniu studiów i otrzymania wymarzonego tytułu lekarza medycyny absolwent Kierunku lekarskiego otrzymuje zwykle propozycje niskich zarobków, chyba że uzyskał status rezydenta. Same studia nie przygotowują do uprawiania jakiejś określonej gałęzi medycyny, dlatego młody lekarz dość szybko musi podjąć decyzję o wyborze specjalizacji. Można powiedzieć, że przyzwoite zarobki zaczynają się po zdobyciu dyplomu specjalizacyjnego. Zakres odpowiedzialności i obowiązków także znacząco wzrasta.
Nie można się więc dziwić, że lekarze rezygnują z czynnego leczenia pacjentów i podejmują się kariery akademickiej lub pracy w komercyjnych instytucjach sektora medycznego, takich jak firmy farmaceutyczne lub firmy produkujące sprzęt medyczny.
Zupełnie nieszablonowy model kariery zaprezentował Kuba Sienkiewicz, lider zespołu Elektryczne gitary. Jest on lekarzem z wieloletnią praktyką. Wyspecjalizował się w psychiatrii, a jednocześnie stał się popularnym piosenkarzem, znanym z poczucia humoru, występów na szklanym ekranie oraz świetnych przebojów.
Najnowsze komentarze