Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Aby zdecydować dobrze, trzeba zgromadzić wiele informacji o wymarzonym kierunku. Zrobiliśmy to za Ciebie! Zestawiliśmy najistotniejsze dane o kierunku lekarskim. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest kierunek lekarski, jak przebiegają studia na tym kierunku, z czego pisze się prace dyplomowe oraz jakie zawody można wykonywać po ukończeniu kierunku lekarskiego. Dzięki tym informacjom, będziesz potrafił ocenić, czy warto studiować kierunek lekarski! 

Kierunek lekarski jako dziedzina studiów

Studia na kierunku lekarskim to dużo nauki. Wydaje się, że każdy wie, o czym można się uczyć na tym kierunku, jednak warto poznać kilka bliższych informacji!

Lekarz to człowiek, który może świadczyć zgodnie z prawem usługi medyczne. Udzielanie świadczeń zdrowotnych wymaga ukończenia studiów medycznych oraz zdania egzaminu lekarskiego.

Lekarze nie piszą pracy magisterskiej, egzamin państwowy jest jednak bardzo trudnym wyzwaniem. Trzeba też pamiętać, że medycyna to jednolite, sześcioletnie studia.

Predyspozycje, cechy charakteru i specjalne umiejętności, pomocne na kierunku lekarskim

Określenie szczególnych cech charakteru, które mogą sprawić, że na kierunku lekarskim poczujesz się jak w domu jest dość trudne. Nie można przecież jednoznacznie określić, jakie przymioty mogą pomóc w studiowaniu, wydaje się jednak że studia w zakresie kierunku lekarskiego często wybierają ludzie, którzy charakteryzują się cechami takimi jak: determinacja, świetna pamięć, odporność na stres, decyzyjność, umiejętności manualne oraz świetne zdrowie. Jeśli odnajdujesz siebie w tej liście, to znak, że być może kierunek lekarski to kierunek dla Ciebie!

Najlepsze możliwości studiowania

Wybór kierunku studiów to tylko część decyzji. Pozostaje jeszcze zdecydować się na konkretną uczelnię i miasto. Z pewnością pojawią się dylematy i pytania, czy lepsza będzie publiczna uczelnia, czy niepubliczna, czy lepiej wyrwać się z domu i rozpocząć samodzielne życie, czy też pozostać w okolicy. Rozstrzygając te kwestie warto mieć do dyspozycji wartościowe informacje, niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad studiami licencjackimi, magisterskimi, czy podyplomowymi!

Zobacz gdzie możesz studiować na kierunku lekarskim?

Przebieg studiów na kierunku lekarskim

Kierunek ten nie różni się zasadniczo od innych dyscyplin. Wielu kandydatów zaciekawionych jest przedmiotami, które pojawią się na studiach. W końcu na uczelni nie będziesz się uczyć wszystkiego – od matematyki do historii – tak jak w szkole średniej. Pojawi się za to mnóstwo specjalistycznych przedmiotów, takich jak: język angielski, biologia molekularna, chemia, biofizyka czy anatomia. Te wszystkie dziedziny pozwolą Ci bardzo dokładnie poznać kierunek lekarski. 

Wybraliśmy cztery przykładowe obszary tematyczne, które mogą być przedmiotem dalszej specjalizacji:

  • Angiologia – naczynia krwionośne i układ limfatyczny
  • Endokrynologia – nauka o wydzielaniu wewnętrznym, gruczołach, hormonach
  • Hematologia – schorzenia krwi i układu krwionośnego
  • Seksuologia – zaburzenia popędu seksualnego

Umiejętności, które zdobędziesz po kierunku lekarskim

Kierunek lekarski to studia, które przygotowują do bardzo konkretnych zadań. Po ich ukończeniu będziesz mógł pochwalić się przyszłemu pracodawcy umiejętnościami takimi jak: badanie stanu zdrowia pacjentów, rozpoznawanie chorób i diagnostyka, leczenie chorych, udzielanie porad lekarskich, wystawianie orzeczeń lekarskich oraz zwolnień.

Praca po studiach na kierunku lekarskim

Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo zmienny i dynamiczny. Nie sposób przewidzieć, jaka dokładnie będzie rzeczywistość za kilka lat. Warto zastanowić się, czy wybrać ogólną dziedzinę wiedzy, która umożliwia łatwe zmiany branży, czy też zainwestować w specjalistyczną wiedzę i umiejętności, gwarantujące znalezienie się w wąskim gronie ekspertów. Absolwenci kierunku lekarskiego wybierają bardzo często rozpoczęcie stażu podyplomowego, po stażu uzyskanie prawa wykonywania zawodu, rozpoczęcie specjalizacji, pracę w oddziałach lub przychodniach lub uzyskanie uprawnień lekarza specjalisty w wybranej dziedzinie.