Farmacja to inaczej mówiąc wiedza o lekach. Warto zwrócić uwagę, że nie ogranicza się ona jedynie do produktów pochodzenia syntetycznego. Istotną część wiedzy farmaceuty stanowi także głęboka znajomość leków biologicznych i naturalnych składników preparatów leczniczych oraz kosmetyków. Studia farmaceutyczne oparte są na gruntownej znajomości chemii i biologii. Farmaceuta musi znać nowoczesne technologie wytwarzania leków, nie zapominając o metodach tradycyjnych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku studiów, zapraszamy do lektury odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jak zwiększyć swoje szanse w rekrutacji na Farmację?

Na początek warto sobie uświadomić trudności. Farmacja to marzenie bardzo dużej ilości kandydatów, dlatego o jedno miejsce rywalizuje bardzo wiele osób. Musisz wiedzieć, że zwykle nie są to „przeciętniacy”, ale zdeterminowani i świetnie przygotowani abiturienci. Ucz się biologii i chemii. Postaraj się zdać jak najlepiej maturę z przedmiotów, które weźmie pod uwagę komisja rekrutacyjna, bądź dobrej myśli i nie zapomnij, że masz możliwość odwołania się od decyzji komisji!

Jak studiuje się Farmację?

To niezwykle ciekawe i interesujące studia. Znaczna część zajęć ma charakter praktyczny i realizowana jest w pracowniach i laboratoriach. Studenci przygotowywani są do wszystkich aspektów pracy farmaceuty, dlatego już w trakcie nauki spędzają długie godziny w laboratoriach syntetyzując, przygotowując i wytwarzając leki. Wykorzystywane są zarówno metody tradycyjne, jak i najnowocześniejsze osiągnięcia nauki. Dzięki rozwojowi zaplecza dydaktycznego na polskich uczelniach pojawiły się doskonale wyposażone laboratoria, które nie ustępują nawet najlepszym pracowniom na świecie. 

Czy warto uczyć się języków obcych w trakcie studiów?

Wszystko zależy od tego, co zamierzasz robić jako absolwent. Jeżeli zamierzasz pracować w gminnej aptece, możesz pomyśleć, że języki obce nie będą przydatne. Co zrobisz, gdy zmienisz zamierzenia? Pozwolisz by brak umiejętności, które powinieneś był zyskać na studiach, pokrzyżowały Twoje plany wyjazdu? Zawsze warto uczyć się języków obcych, nigdy nie wiadomo, co przyniesie Ci los!

Jak przygotować się do poszukiwania pracy po ukończeniu studiów farmaceutycznych?

Lista miejsc pracy dla farmaceutów może być imponująca. Koniecznie zapoznaj się z ofertą koncernów farmaceutycznych. Jeżeli okrywasz w sobie zacięcie naukowe, a mimo tego nie zamierzasz pracować na uczelni, zapoznaj się z ofertami instytutów i laboratoriów badawczych. Jeżeli ujawniasz talenty komunikacyjne i lubisz pracować z ludźmi, koniecznie zapoznaj się z ofertą aptek. 

Warto wiedzieć, że nie każdy może handlować lekami. Pracownik apteki nie jest zatem zwykłym sprzedawcą. Prawo polskie bardzo ściśle określa wiedzę i kompetencje niezbędne do tego, by prowadzić sprzedaż medykamentów. Jedną z dróg do tego, by uzyskać opisywane tu uprawnienia są studia na kierunku Farmacja. Co ciekawe, dają one o wiele szersze możliwości zawodowe niż zatrudnienie w aptece. Praktycznie cała branża medyczna rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie. Przybywa miejsc pracy w laboratoriach badawczych, w fabrykach farmaceutycznych, a także w handlu. To tylko niektóre przyczyny popularności tych studiów i wysokiego prestiżu absolwenta farmacji.

Biologia, chemia i fizyka, czyli świat kandydata na Farmację

Wymienione powyżej dziedziny będą z pewnością niezwykle istotne dla każdego kandydata na farmację. Na podstawie ogłoszeń komisji rekrutacyjnej wybierz odpowiednie przedmioty na egzamin maturalny. Pamiętaj, że Twoja konkurencja będzie bardzo silna. O jedno miejsce ubiega się zwykle kilku świetnie przygotowanych kandydatów. 

Studia farmaceutyczne – kształcenie, przedmioty i nauka

Zwróć uwagę na program wybranych przez Ciebie studiów. Znajdziesz tam z pewnością mnóstwo zajęć o charakterze praktycznym. Farmaceuta musi bowiem znać tradycyjne i nowoczesne metody przygotowywania leków. Uczelnie oddają do dyspozycji studentów świetnie wyposażone laboratoria, a zajęcia w takich pracowniach to niezwykła przygoda z nauką. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie przedmioty tworzą program studiów, spójrz koniecznie na listę poniżej, znajdziesz tam wybrane zagadnienia, które musi opanować przyszły farmaceuta:

  • statystyka;
  • biofizyka;
  • biologia molekularna;
  • chemia leków;
  • immunologia
  • farmakodynamika;
  • toksykologia.

Sprawdź gdzie możesz studiować farmację

Praca po Farmacji

Absolwenci Farmacji nie narzekają zwykle na brak pracy. Znajdują oni zatrudnienie w aptekach oraz na różnych stanowiskach w koncernach farmaceutycznych, rozpoczynając od działów handlowych, przez laboratoria badawczo-rozwojowe aż po stanowiska kierownicze.